Adenium obesum jest ciekawym i pięknie kwitnącym sukulentem, który w naturze rośnie na terenach pustynnych i półpustynnych Afryki Wschodniej oraz Półwyspu Arabskiego. Nazwa łacińska adenium pochodzi prawdopodobnie od miasta Aden w płd. – zach. Arabii, natomiast obesum znaczy „opasły, gruby, mięsisty” i idealnie określa pękaty wygląd rośliny. Ze względu na miejsce naturalnego występowania oraz piękne kwitnienie, adenium obesum potocznie nazywane jest Różą Pustyni. Mimo, że porasta suche i gorące tereny oraz osiąga w naturze około 2- 3 metrów wysokości, to znakomicie sprawdza się jako ozdobna roślina pokojowa. Adenium obesum tworzy atrakcyjny pokrój, przypominający skarłowaciały baobab lub drzewko bonsai, dlatego jest chętnie uprawiane przez pasjonatów nietuzinkowych, a zarazem mało wymagających roślin.
Adenium obesum należy do roślin, które wywarzają kaudeks. Jest to charakterystyczna, wyraźnie zgrubiała część rośliny pomiędzy korzeniem a pędem. Kaudeks to dosyć pojemny zbiornik, w którym roślina magazynuje wodę oraz substancje pokarmowe. Dzięki tym umiejętnościom jest w stanie przeżyć długie okresy suszy. Z nabrzmiałej kaudycznej podstawy wyrastają wyprostowane, gładkie pędy, których wygląd nasuwa skojarzenie z gałęziami mini drzewka. Na ich końcach skupione są eliptyczne i mięsiste liście.
Oprócz osobliwego pokroju, adenium obesum ma zachwycająco piękne i duże kwiaty w kształcie wydłużonej rurki, zakończone szeroko rozchylonymi płatkami. Od kwietnia do września zakwitają one na szczytach pędów i w zależności od odmiany przyciągają wzrok różową, czerwoną, białą lub purpurową barwą. W czasie kwitnienia adenium wygląda jak małe drzewko z kwiecistą koroną.
Uprawiając Różę Pustyni warto pamiętać, że każda część rośliny zawiera trujący sok, który może podrażnić skórę i jest niebezpieczny dla dzieci oraz zwierząt.
Ze względu na przepięknej urody kwiatostan jaki pojawia się z reguły u dojrzałych sadzonek i występuje w okresie od kwietnia do września, należy zapewnić roślince odżywki oraz nawozy. Dobrze sprawdzą się nawozy, które będą mieć w składzie nawóz. Każdy który jest do roślin kwitnących będzie odpowiedni.
Ważne: Stopniowe zrzucanie liści z dolnych części pędów jest dla tej rośliny typowe, a brązowanie jest fazą wstępną przed zrzuceniem liści. Adenium występuje na suchych siedliskach pustynnych. Znaczne obszary pustyń są w zasadzie pozbawione jakichkolwiek opadów. Deszcze występują raz na kilka miesięcy lub lat i mają postać gwałtownych i krótkotrwałych ulew. Po takich ulewach następuje intensywny wzrost pędów i młodych liści. Następnie roślina przechodzi w spoczynek i pozbywa się część z nich, aby ułatwić sobie przetrwanie i w okresie suchym oszczędnie gospodarować wodą zgromadzoną w kaudeksie. Wyznacznikiem zdrowotności adenium jest jakość kaudeksu. Gdy jest jędrny i twardy, możemy być spokojni o kondycję rośliny.
Innym powodem opadania liści jest przechodzenie w okres spoczynku wynikający z warunków uprawy. Jesienią liście zaczynają opadać i jest to znak, że roślina przygotowuje się do spoczynku zimowego, który odbywa się w postaci bezlistnej jak u większości rodzimych drzew i jest konieczny, aby Róża Pustyni pięknie zakwitła. Wówczas podlewanie ograniczamy do minimum i pozwalamy roślinie odpocząć.
Walory Adenium
malowniczy pokrój
piękna forma mini baobabu
atrakcyjne kwitnienie
wolny wzrost
duża odporność na suszę
Podłoże: zdrenowane z keramzytem lub kamyczkami, przepuszczalne, do sukulentów
Stanowisko: słoneczne, latem południowe słońce może jednak nieco przypalać liście rośliny
Podlewanie: od kwietnia do października, podlewaj regularnie, ale nie przelewaj, jeśli zależy Ci pięknej „bulwie” ozdobnej pozwól podłożu nieco przeschnąć przed kolejnym podlaniem, to wpłynie na formowanie się kaudeksu.